Az IT piac az utóbbi években dinamikus változásokon ment keresztül, köszönhetően a technológiai fejlődésnek és a digitális transzformációnak. Változtak az álláskeresési szokások is mind az idősebb, mind a pályakezdő informatikusok tekintetében. Mindkét korosztályban egyre gyakrabban használják az online platformokat és közösségi hálózatokat, mint például a LinkedIn-t. A toborzó cégek esetében napjainkban visszatérő tapasztalat, hogy a cégek maguk, saját hatáskörben igyekeznek megtalálni az új munkaerőt, és jobbára csak a nagyobb kihívást jelentő pozíciók esetében fordulnak külső szakmai segítségért. AZ IT piac HR tapasztalatiról beszélgettünk Pénzes Lilivel, az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet diáküzletág operatív vezetőjével és Surányi Judittal, a PBS International Kft. irodavezetőjével.
Bár általánosságban tapasztalható a junior és gyakornok pozíciók csökkenése az álláspiacon, ugyanakkor az is tény, hogy a szektoron belül, azaz a pályakezdők tekintetében még mindig az IT területen karriert kezdők számíthatnak a legmagasabbak bérekre – tudtuk meg Pénzes Lili, diáküzletág operatív vezetőtől. Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet szakembere elmondta: leggyakrabban a szoftverfejlesztő, tesztelő és IT támogató pozíciókra keresnek juniorokat és gyakornokokat a vállalatok. Fontos, és gyakran visszatérő elvárás a Python, a C# ismerete, de érezhetően megnőtt az igény a mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismeretek iránt is.
A medior és senior kategóriában is népszerű a fejlesztői pozíció – erősítette meg Surányi Judit. A PBS International Kft. irodavezetője elmondása szerint a legkeresettebb pozíciók között van a senior DevOps Engineer (Azure), a medior Fullstack .Net fejlesztő, a medior tesztautomatizáló mérnök és a senior System Analyst (banki terület- payments). A legalább 3-5 éves, vagy még ennél is nagyobb tapasztalattal rendelkező informatikus állások vonatkozásában a legjellemzőbb skill elvárások között szerepel a -PowerShell tapasztalat, az IaC technológiák (ARM, Bicep, Terraform) ismerete, a- C#, ASP.NET WCF, REST, HTML5, CSS3, JavaScript, MSSQL, Entity Framework, LINQ ismerete és az agilis projektekben szerzett tapasztalat.
Minden korosztálynál fontos, hogy helyesen ítéljék meg saját tudásukat egy-egy álláspályázat beadásánál. A medior-senior kategória jelentkezői ebben már nagyobb rutinnal rendelkeznek, a junioroknál azonban ez még szokott problémát okozni. Pénzes Lili elmondása szerint a gyakornok pozícióknál az utóbbi időben tapasztalható volt, hogy a diákok alkalmanként nem megfelelően mérték fel saját tudásukat, olykor magasabbra értékelték azt, mint amit az adott pozíció megkívánt, ezek a különbségek a pályázók kiválasztási folyamatában, az előszűrési körben ki is szoktak bukni.
Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet diáküzletág operatív vezetője szerint manapság az ágazati trendek afelé mutatnak, hogy a cégek leginkább senior kollégákat keresnek, melyből továbbra is kevés van a piacon. Azt látjuk, hogy a vállalatok nem gondolkodnak előre, hogy maguknak kineveljék az utánpótlást, pedig amennyiben ez az attitűd elterjedne, általános javulás történne pár év múlva a munkaerőpiacon levő szakemberek számában – fogalmazott Pénzes Lili.
A szakember szerint az is egyre elterjedtebbé válik a piacon, hogy míg néhány éve a cégek nagyobb számban nem támogatták a home office munkalehetőséget a diákok esetében, mára azonban ez a tendencia változni látszik, és egyre több cég biztosít a gyakornokok számára is HO lehetőséget. A diákok oldaláról van egy erős elvárás ezen a területen, de a piac által nyújtott lehetőségek nagyban meghatározzák a lehetőségeiket - tette hozzá a szakember.
Az álláskeresők megszólítása tekintetében továbbra is népszerű felületnek számítanak a social média megoldások (Facebook, Instagram, LinkedIn), a saját honlapok- erősítette meg Surányi Judit. Fiatalok esetében még az állásbörzék is jó megoldást kínálnák - egészítette ki a felsorolást Pénzes Lili.