Több ezer cég több tízezer dolgozója után kap munkahelyvédelmi bértámogatást.
A koronavírus-válság rengeteg vállalkozás életét megnehezítette a 2020-as évben, melynek hatásai várhatóan a következő években is érezhetőek lesznek.
A itpeople-on is tapasztaltuk az álláshirdetések iránti érdeklődések folyamatos emelkedését. A problémák a vállalkozásokon keresztül munkavállalók tízezreit érintik, melyek enyhítésének céljából a magyar kormány a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében munkahelyvédelmi bértámogatást hirdetett. A 2020-ban indult bértámogatási program többszöri meghosszabbítást követően 2021-ben is folytatódik, melyhez legutóbb 2021. február 8-áig csatlakozhattak a járványhelyzet hatásainak leginkább kitett vállalkozások.
A támogatás létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen, látható ez többek között a leadott igénylések számának alakulásából is. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára tájékoztatása szerint a vendéglátásban, a turizmusban, a szolgáltató szektorban 2020. december 28-áig 10 ezer munkáltató, csaknem 70 ezer munkavállaló esetében nyújtott be kérelmet és 15 milliárd forintot ítéltek meg támogatásként. Egy hónappal később, 2021. január 28-án meghaladta a 100 ezer főt az ágazati bértámogatással elért munkavállalók száma, már mintegy 14 ezer munkaadó nyújtott be igénylést összesen több mint 25 milliárd forint értékben.
Bodó Sándor, az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára kiemelte, hogy az ágazati bértámogatás a koronavírus miatt működésüket erőteljesen visszafogni, szüneteltetni kényszerülő, emiatt komoly nehézségekkel küzdő szektorok cégeinek megmaradását szolgálja. A program elsősorban a turizmus-vendéglátásban és a szabadidős szolgáltatásokban tevékenykedők, mások mellett a szállásadók, utazásszervezők helyzetét javítja munkavállalóik megtartása érdekében.
A kérelmek háromnegyede a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektorból érkezett.
A munkavállalói létszám alapján a kérelmet benyújtó vállalkozások 13,3 százaléka mikrovállalkozás, 25 százaléka kisvállalkozás, 27,9 százaléka középvállalkozás és 33,8 százaléka nagyvállalkozás.
A Gazdaságvédelmi Akcióterv részeként szintén lehet még igényelni a munkahelyteremtő és a kutatás-fejlesztés-innováció (k+f+i) bértámogatásokat. A gazdaság fellendítésében nélkülözhetetlen k+f+i esetében a bértámogatási programban további több tízezer munkahelyre nyújtottak be pályázatot több, mint 20 milliárd forint értékben – ismertette Bodó Sándor.
A itpeople nagy hangsúlyt fektetett az érintett szektorokban dolgozó munkavállalók támogatására, szükség szerint a munkaerőpiacon fellelhető releváns álláslehetőségek mielőbbi kiközvetítésére.
Mit jelent a bértámogatás?
A korlátozások miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások, azaz a vendéglátás, szabadidős tevékenység szolgáltatást nyújtó munkaadók részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére 50 százalékának megfelelő összegű támogatás nyújtható, legfeljebb bruttó 241 500 Ft-ig, amennyiben
-
a munkaadó a munkavállaló részére munkabért megfizeti és
-
a munkaadó vállalja, hogy 2021. március 31. napjáig a munkaviszonyt felmondással vagy közös megegyezéssel nem szünteti meg.
Kik lehetnek az igénylők?
Alapvetően a Munka Törvénykönyve szerinti munkáltató és fő szabály szerint a Munka Törvénykönyve szerinti munkavállaló. A módosított rendelet előírásai szerint a munkaerő-kölcsönző cégekre is vonatkozik az új bértámogatási program.
Az alábbi főtevékenységet végző munkaadók igényelhetik a támogatást:
-
Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610) tevékenység,
-
Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621) tevékenység,
-
Italszolgáltatás (TEÁOR 5630) tevékenység,
-
Filmvetítés (TEÁOR 5914) tevékenység,
-
Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230) tevékenység,
-
Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551) tevékenység,
-
Előadó-művészet (TEÁOR 9001) tevékenység,
-
Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002) tevékenység,
-
Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004) tevékenység,
-
Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102) tevékenység,
-
Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104) tevékenység,
-
Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311) tevékenység,
-
Sportegyesületi tevékenység (TEÁOR 9312),
-
Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313) tevékenység,
-
Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319) tevékenység,
-
Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321) tevékenység,
-
Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) tevékenység,
-
M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR 9329)
-
Szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510) tevékenység,
-
Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520) tevékenység,
-
Kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530) tevékenység,
-
Egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590) tevékenység,
-
Utazásközvetítés (TEÁOR 7911) tevékenység
-
Utazásszervezés (TEÁOR 7912) tevékenység vagy
-
M.n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás (TEÁOR 4939) tevékenység.
| Tényleges főtevékenységnek azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a kifizetőnek, kisvállalati adóalanynak 2020. november 11. napját megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott.
Minden támogatási kérelem a támogatással érintett munkavállaló foglalkoztatási helye szerinti - amely lehet a munkáltató székhelye, illetve telephelye szerinti - fővárosi és megyei kormányhivatalhoz nyújtható be.
Az igénylés további feltételei
-
A munkaadó a vele munkaviszonyban álló munkavállalót csökkentett munkaidőben foglalkoztatja.
-
A társaság legalább hat hónapja működik.
-
Az adott munkavállalók kapcsán a társaság uniós forrásból munkahelymegőrző, -teremtő támogatást, kedvezményt, illetve K+F bértámogatást nem vett igénybe.
-
Vállalnia kell az érintett dolgozók megtartását a támogatás +1 hónapos időtartamra.
-
A támogatás időtartama alatt tartani kell a csökkentett munkaidőt.
Egyéb fontos tudnivalók
- A támogatás maximum 3 hónapra igényelhető.
- A támogatás nettó összegű, azt nem terheli sem adó, sem járulékfizetési kötelezettség.
- A támogatásba bevont munkavállalónak a munkaadóval legalább a veszélyhelyzet kihirdetésének napjától munkaviszonyban kell állnia és nem töltheti a felmondási idejét, valamint nem lehet fizetés nélküli szabadságon, és nem részesülhet K+F bértámogatásban, vagy uniós forrásból származó munkahelymegőrző, vagy munkahelyteremtő támogatásban.
- A kérelem benyújtása költség és illetékmentes mind a munkáltató, mind a munkavállaló oldalán.
- A kérelem és a csatolandó egyéb dokumentum formátumok a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat, azaz az NFSZ honlapján érhetőek el.
- A kormányhivatal nyolc munkanapon belül megvizsgálja a feltételek fennállását és határozatban dönt a bértámogatás nyújtásáról vagy a kérelem elutasításáról.
- A bértámogatás igénybevétele esetén a csökkentett munkaidőt a NAV felé is be kell jelenteni, a 20T1041 számú adatlapon. Ha később az eredeti munkaidőt visszaállítják, vagy ismét módosítják, ezt is be kell jelenteni, a változástól számított 15 munkanapon belül.
- A munkáltató köteles két munkanapon belül tájékoztatni a Kormányhivatalt, amennyiben a támogatás feltételeit, vagy a csökkentett munkaidő időtartamát érintő változás következik be.
- A bértámogatás azon munkavállalók esetében vehető igénybe, akiknek munkaidejét legalább 15, de legfeljebb 75 százalékkal csökkenteni kellett a veszélyhelyzet időszakában, a koronavírus okozta kedvezőtlen gazdasági hatások következtében. Így a bértámogatás akár napi 2 órára csökkentett munkaidő esetén is igénybevehető
- Nincs akadálya annak, hogy a munkáltató az egyes munkavállalók esetében eltérő mértékben csökkentse a munkaidőt. Mivel minden egyes munkavállaló tekintetében külön kérelmet kell benyújtani, ezt külön kell jelölni a kérelmekben
- A béren kívüli juttatások nem befolyásolják a bértámogatás összegét. A bértámogatás alapja a kérelem benyújtásának napján hatályos nettó alapbér. Az alapbérnek nem képezik részét a béren kívüli juttatások, így a bértámogatás összegének megállapításánál az alapbéren túl az egyéb juttatásokat nem lehet figyelembe venni.
- A bértámogatás felső határa függ a munkabértől, illetve a munkaidő csökkentés mértékétől:
- 15% munkaidő csökkentés esetén a nettó alapbér 10,5%, de maximum 22.483 Ft
- 75% munkaidő kiesés esetén a nettó alapbér 52,5%-a, de maximum 112.418 Ft
- A munkavállaló munkabérének a támogatással együtt el kell érnie a munkavállaló alapbérét, kivéve, ha a munkaidő csökkenés mértéke meghaladja az 50 százalékot.
- Ha a munkaidőcsökkentés eléri az 50 százalékot, a támogatási időszakban fizetett munkabér és támogatás összegének nem kell elérnie a módosítás előtti alapbért. Vagyis pl. napi 8 óra helyetti 2 órás foglalkoztatás esetén a munkavállaló nettó bére lehet kisebb, mint eredetileg volt.
- A fizetés nélküli szabadság ideje alatt bértámogatás igénybe vételére nincs lehetőség.
Ha Ön álláskereső, vagy állást kínáló, mielőbb csatlakozzon a itpeople.hu portálhoz.
Források: MTI, NFSZ, ado.hu, rsm.hu, Portfolio