A brit Szakszervezeti Kongresszus bepanaszolta a kormányt, miszerint a londoni vezetés nem lép fel kellően határozottan ahhoz, hogy megvédje a brit munkavállalókat. Az érdekképviselet úgy véli, a mesterséges intelligencia bevezetése munkahelyi diszkriminációhoz vezethet, és ennek megfékezése érdekében jogszabályokra van szükség.
A szakszervezet álláspontja szerint sok esetben a munkavállaló például azt se tudja, hogy az őt érintő döntésekhez – akár az új munkavállaló kiválasztásához, vagy éppen a leépítések/elbocsátások tervezéséhez - is sok helyütt már mesterséges intelligenciát is alkalmaznak.
A Szakszervezeti Kongresszus egyik vezetője szerint miközben egyre több helyen veszik igénybe a gazdaság különböző ágazataiban a mesterséges intelligenciát, addig a kormány nem lép fel, hogy keretet szabjon az alkalmazásnak, ezzel megvédve a brit munkavállalókat. Az érdekképviselet szerint a nemzeti munkajogi szabályoknak lépést kell tartaniuk az AI forradalommal, a valóságban azonban vagy csak kullognak utána, vagy messzebbről figyelik azt.
Azt látjuk, hogy egyre több nemzetállam vagy sokszor egy-egy tech óriás is felszólal a mesterséges intelligencia alkalmazása ellen. Ennek több oka is lehet, akár a technológia alkalmazásának szabályozatlansága, akár a gazdaságra, munkapiacra gyakorolt hatása. És bár bizonyos vállalati területen haszna lehet ezen megoldás alkalmazásának, alapjába véve az emberi munkán alapszanak a nemzetgazdaságok. De a téma előtérbe kerülése bizonyítja azt, hogy az innováció, az informatika mennyire fókuszban lévő ágazat. Ezt igazolaja az is, hogy a területen folyamatosan magas a kereslet a szakképzett informatikusok iránt (erről egy korábbi cikkben mi is hírt adtunk). Honlapunkon partnereink által meghirdetett, számos állás közül kereshetik meg az érdeklődök a számukra leginkább kedvezőt.
Az szinte biztosan elmondható, hogy az AI forradalom hatására egyes munkák könnyebbé válnak, mások értékesebbek lesznek, és minden bizonnyal lesznek olyan is, amik elavulttá válnak. Jó eséllyel a mesterséges intelligencia, különösen a generatív mesterséges intelligencia jelentős hatással lesz mindannyiunk munkájára valamilyen módon, egyrészt arra, amit csinálunk, és arra is, ahogy csináljuk. A jövő kérdése és kihívása tehát, hogy a szabályozó rendszerek (nemzeti és/vagy nemzetközi jogrendszerek) milyen korlátokat állítanak az AI alkalmazásának.
Cikk forrása: ComputerWeekly.com