Sok magyar freelancer dolgozott KATA-s egyéni vállalkozóként. Számukra az új törvénymódosítás egyfajta “kivégzés”, hiszen túlnyomó részt vállalatoknak számláztak, az új KATA törvény pedig szeptember 1-től kifejezetten tiltja ezt. Mit tehetünk, hogyan dolgozhatunk tovább informatikus vállalkozóként?
Az egyik várható következmény, hogy sok freelancer fejlesztő elkezd feketén dolgozni. Ez azonban leginkább csak az egyéni vállalkozóknál, kisebb vállalkozásoknál működhet, miközben tudjuk, hogy jó pénzt általában a nagyobb vállalatok fizetnek. Ez tehát nem egy jó megoldás.
A másik lehetőség egy Bt, esetleg Kft alapítása, és a normális, tételes adózás alapján történő fizetés. Ez leginkább olyan vállalkozóknak érheti meg, akik sok kiadást, sok számlát tudnak felmutatni. Az informatikusok azonban jellemzően pont nem ilyenek, az ő kiadásaik általában minimálisak – ergo rengeteget kellene adózniuk!
Az átalány adó szerinti adózás érdekes lehet, de a számítások szerint csak annak éri meg, aki nem keres túl sokat. Egy freelancer programozó viszont általában elég jól keres, és reméljük, hogy Te is elkéred a pénzt a munkádért! Egy jól kereső informatikus viszont az eddig megszokott havi 50.000 Ft sokszorosát kell, hogy befizesse havonta, aminek aligha örül majd bárki. Havi legalább 121.000 Ft járulékra számíthatunk, és a vállalkozásból, hogy saját pénzünket kivegyük, még egyszer járulékokat kell fizetnünk, minden egyes forint után (kb. 173e Ft felett, ugyanis ennyi vehető fel járulékmentesen).
A SOK ROSSZ UTÁN JÖJJÖN EGY JÓ
Van viszont még egy lehetőség, amiről méltatlanul kevés szó esik. Rávehetjük a munkaadókat, hogy vegyenek fel minket, freelancer informatikusokat alkalmi munkavállalás, azaz egyszerűsített foglalkoztatás keretei között. Alkalmazásba. Így a vállalkozásunkra nem is lesz már valószínűleg szükség.
Az egyszerűsített munkavállalás meglepően kedvező a munkaadó számára. Jelenleg napi 2.000 Ft-ot kell fizetniük utánunk közteherként, ezen felül pedig a napi díjunk 15.548 Ft feletti része után(!) 15%-ot. Nézzünk egy példát: a megrendelő egy új funkciót szeretne a weboldalára, 100.000 Ft a kialkudott ár. Mi úgy becsüljük, hogy 5 nap alatt fogjuk elvégezni a munkát. Ebben az esetben a napi díjunk ugye 20.000 Ft bruttó, aminek alig kevesebb, 19.332 Ft a nettója. Összességében 5 nap után 96.661 Ft-ot fogunk keresni tisztán, ami ugyan kicsit kevesebb, mint 100, viszont cserébe nem kell egy vállalkozást fenntartanunk és az 50.000 Ft KATA-t is megspóroljuk (Megj.: figyeljük meg, ha esetleg a munkát 3 nap alatt is elvégeznénk, akkor nettó fizetésünk már csak 92e Ft lenne!).
A munkaadó terhe a fizetésen felül mindössze 10e Ft lesz. Véleményünk szerint ez nem szabad, hogy problémát jelentsen, informatikusokból hiány van, a munkaadók vállalják be ezt a plusz költséget – ami természetesen ugyanúgy elszámolható, mint bármilyen más céges költség. Az egyszerűsített foglalkoztatás ráadásul egyszerűsített munkaszerződéssel és egyszerűsített bejelentéssel is jár, tehát a munkaadó adminisztrációs terhe is csekély.
Még egy pozitívum: az így ledolgozott egy napunk és fizetésünk rendesen beleszámít majd egyszer a nyugdíjunkba. Sokan nem tudják, de a KATA-s vállalkozás esetében ez NEM így van, egy éves KATA-s vállalkozói lét csak kb 8 hónap munkaviszonyként kerül majd beszámításra, és természetesen minimálbérrel számítva.
Érthető módon vannak megkötések az egyszerűsített munkavállalás esetében is, ugyanis ez nem helyettesítheti a teljes munkaidős, hosszútávú, alkalmazotti munkaviszonyt. A munkaadó csak 90 napot foglalkoztathat bennünket ilyen módon egy évben, és ami fontos, hogy havonta csak maximum 15 napot!
A törvény szintén szabályozza az alkalmi munkavállalók maximális számát. Egy mikrovállalkozás (1-5 alkalmazottal) csak 2 embert foglalkoztathat így, egy nagyobb, 20 fő feletti vállalat viszont már a “rendes” állományának 20%-ig vehet fel alkalmi munkavállalókat. Ez azonban egy rugalmas határ, ugyanis átlagosan kell számolni! Ideiglenesen dolgozhat több alkalmi munkavállaló, ha más időszakban viszont senki, vagy csak kevesebben.
Egyéb, fontos megkötések az alkalmi munkavállalással kapcsolatban:
-
az alkalmi munkavállaló maximum 5 egymást követő napon át foglalkoztatható
-
egy megbízás maximum 90 nap hosszú lehet, tehát ez után mindenképp új szerződés kell
-
ha a munkaadónak adtartozása van, akkor nem élhet ezzel a lehetőséggel
-
A munkavállaló ettől nem lesz biztosított, tehát havi 8400 Ft-ot be kell fizetnie havonta az egészségügyi ellátásért
Összességében úgy gondoljuk, az alkalmi munkavállalás sok egyéni vállalkozó informatikusnak és programozónak jó megoldás lehet a KATA utáni időszakban. Ha együttműködő megbízókat talál a vállalkozó, akkor továbbra is élvezheti a freelancer életmód szabadságát, miközben a korrekt fizetésről sem kell lemondania, ráadásul nyugdíj szempontjából még jobban is jár.