Mesterséges intelligencia jövője – mit gondolnak róla a programozók?

2023 júliusában végeztük ezt a felmérést informatikusok körében. A kérdőívet több mint 200-an kitöltötték, közel háromnegyed részük a szoftverfejlesztés és IT üzemeltetés területén dolgozik ,a többiek pedig egyéb informatikai pozíciókban tevékenykednek. Részben azért voltunk kíváncsiak éppen az informatikusok véleményükre, mivel feltételeztük, hogy ők használják és ismerik legjobban a ChatGPT-t és egyéb, AI-t használó alkalmazásokat.

Mesterséges intelligencia jövője – mit gondolnak róla a programozók?

2023 júliusában végeztük ezt a felmérést informatikusok körében. A kérdőívet több mint 200-an kitöltötték, akik közül - saját bevallásuk szerint - 69% informatikai területen dolgozik. Mivel első sorban az IT szakemberek véleményére voltunk kiváncsiak, ebben az elemzésben csak az ő válaszaikat elemezzük (az összes résztvevő válaszait itt találod)

A felmérésben résztvevő informatikusok közel háromnegye a szoftverfejlesztés és IT üzemeltetés területén dolgozik ,a többiek pedig egyéb informatikai pozíciókban tevékenykednek. Részben azért voltunk kíváncsiak éppen az informatikusok véleményükre, mivel feltételeztük, hogy ők használják és ismerik legjobban a ChatGPT-t és egyéb, AI-t használó alkalmazásokat.

 

Tarol a ChatGPT


Ez a tippünk be is vált: a válaszadók több, mint 80%-a kipróbálta már a ChatGPT-t, és a kipróbálók több mint fele rendszeresen használja, akár a munkájához is.  A többi, frissen debütált AI azonban messze nem ilyen népszerű a hazai informatikusok körében: a mesterséges intelligenciával megtámogatott Bing keresőt a válaszadók 10%-a használja, a ChatGPT-hez hasonlóan az OpenAI által létrehozott Dall-e képalkotó alkalmazást 6,5%, a szintén képalkotó Midjourney-t pedig 3% próbálgatja. A kifejezetten programozóknak létrehozott Copilot-ot a válaszadók csak 3,5%-a használta még.
Futottak még kategória: Bard, Leonardo, Stable diffusion, Firefly, DeepL.

Ennél a kérdésnél több informatikus is felhívta a figyelmünket arra, hogy számos, nem kifejezetten mesterséges intelligencia programként ismert platform használ mesterséges intelligenciát a tartalmak célzott megjelenítéséhez, többek között a Quora, a Google, a Spotify és a Facebook is – ezt azonban a felhasználók nem feltétlenül veszik észre.

 

Kié, mié?


A ChatGPT szövegei, de különösen a képalkotó AI-k (MidJourney, Dall-e) és a zenekészítő AI-k esetében egyre gyakrabban merül fel a szerzői jog kérdése. Kinek a szellemi terméke az, amit az AI létrehoz? Mivel az AI kódol is, programot tud létrehozni, a kérdés a programozókat sem hagyja hidegen.

A felmérésben résztvevők közül 10-ből 7 válaszadó szerint az AI-t és az AI készítőjét nem illeti meg semmiféle szerzői jog, sőt, ennek a csoportnak a nagyobbik fele (41,5%) szerint az is kérdéses, hogy egyáltalán milyen jogon használják fel a szerzői védettség alatt álló szellemi termékeket az öntanuló algoritmus fejlesztésére. Nem szívesen lennék AI fejlesztő a magyar informatikusok bírósága előtt!

A válaszadók közel egyötöde szerint viszont nincs ezzel probléma, sőt, az AI által létrehozott tartalom is „közkincs”, ennél fogva arra szerzői joga nem lehet senkinek. Tehát Magyarországon is nagyon eltérő elképzelések vannak ezzel kapcsolatban, a nemzetközi helyzetet ebben a cikkben már elemeztük.

 

Újságírók veszélyben, a programozók viszont nem aggódnak


Talán mivel ők maguk már ismerik a ChatGPT képességeit a programozás terén, a felmérésben részt vevő informatikusok nagy többsége, pontosan kétharmada nem hisz benne, hogy az AI elvenné vagy degradálná a munkáját.
A többi informatikus amiatt aggódik, hogy a programozói munka nagy részét a mesterséges intelligencia fogja elvégezni, és a programozókra csupán a hibák kijavítására, a programok kiszolgálására lesz szükség. Szinte senki nem gondolja, hogy az AI előretörése miatt nem lesz szükség programozókra!

Ezzel szemben az informatikusok szerint az újságírók, blog írok munkáját nagyon is veszélyeztetik a mesterséges intelligencia képességei (38% szerint), de a marketingeseknek és sales-eseknek (26% szerint)  is fel kell kötniük a gatyájukat, ha meg akarják tartani munkahelyüket. A szellemi szakmák közül az építészmérnökök viszont biztonságban érezhetik magukat, úgy tűnik senki nem akarja ezt a szakmát átengedni az AI-nak.
(Megjegyzés: a felmérésben ennél a kérdésnél csupán hét szakma közül lehetett választani)

 

Veszélyes-e az AI, és ha igen, ki fogja megállítani?


A mesterséges intelligencia terjedése, és ennek előre nem látható következményei sok emberben félelmet keltenek, a munkahelyek elvesztésén felül is. Mi történik, ha rossz kezekbe kerül? Mi történik, ha öntudtatra ébred az OpenAI egy későbbi változata?  Kiváncsiak voltunk, mit gondol erről a szakma.

Nos, a felmérés szerint a magyar informatikusok is ugyanúgy aggódnak ezek miatt, mint bárki más. Az emberek aggodalma nem megalapozatlan.

A szakemberek mindössze 20%-a jelölte meg azt a választ, hogy nem érdekli a téma, vagy egyáltalán nem tartja reálisnak ezeket a veszélyeket. 64% viszont veszélyt lát az AI terjedésében, és különösen aggódnak amiatt, hogy az rossz kezekben, rosszra használva rendkívül veszélyes lehet.
Az AI veszélyessége aggódók túlnyomó többsége ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy az AI öntudatra ébred és ellenünk fordul, a válaszadók további 12,5%-a pedig biztos benne, hogy ez nem fog megtörténni, és az AI is, akárcsak a többi program, csak azt fogja megcsinálni, amire programozzák.

Ennél a kérdésnél is érezhető volt, hogy szakemberekkel készült a felmérés, mivel az interneten népszerű „a számítógép árammal működik, ha valami balul sül el, csak ki kell húzni a konnektorból” véleményt mindössze három válaszadó jelölte meg.

 

Kiváncsiak voltunk arra is, hogy a progrmozók szerint kinek kellene „megállítani”, pontosabban szabályozni a mesterséges intelligenciákat, hogy az aggodalmainkból ne legyen valóság. Az eredmények alapján az óriásvállalatok által szorgalmazott elképzelés, az „önszabályozás” nem győzte meg a szakmát, mindössze 6% gondolja, hogy az AI-t az azokat megalkotó cégeknek kellene szabályozniuk.

Ennél is kevesebben (4%) gondolják, hogy az egyes nemzetállamok hatékonyan léphetnének fel a mesterséges intelligencia szabáyozása érdekében. E helyett 10 informatikusból 7 a nemzetközi megoldásban hisz, amely lehet az ENSZ vagy egyéb nemzetközi szervezet (23%), vagy egy újonnan, e célból létrehozott nemzetközi szakmai hatóság (46,5%).

Figyelemre méltó, hogy a válaszadók egyötöde szerint a mesterséges intelligencia fejlesztést nem lehetséges, vagy akár nem is szabad szabályozni semmilyen módon. Ennek ellenére ez egy kisebbség az informatikusokon belül, a nagy többség szabályokat és ellenőrzést szeretne látni az AI fejlesztésben.

 

Amikor szeretjük az AI-t


A válaszadók tisztában vannak azzal, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazások elterjedése sok pozitívumot is hozhat életünkbe. A legnépszerűbb válasz arra, hogy az élet mely területén számíthatunk pozitív változásra, az éppen az informatika (37,5% szerint) és az egészségügy (33% szerint). Az egészségügyre gyakorolt (várható) pozitív hatásáról esett szó a médiában – képzeljük csak el, amikor egy afrikai faluban is bármikor lehívható lesz a világ legtapasztaltabb doktora, ami minden látott már és mindent a fejében tart!

Az informatikára gyakorolt pozitív várakozás oka, hogy az AI már most is, és a közeljövőben még jobban megfogja könnyíteni a programozók munkáját. A legegyszerűbb, és kreativitást nem igénylő kódolás-részeket már most is ki lehet adni a ChatGPT-nek, és akkor még nem is beszéltünk a kifejezetten programozók munkáját segítő CoPilot-ról. Ezen felül a programozók egyre gyakrabban használjá tanulásra a ChatGPT-t. Sokak szerint, ha már magas szinten ismersz egy programnyelvet, a ChatGPT segítségével könnyen elsajátíthatsz egy másikat. A ChatGPT-vel való pozitív tanulási tapasztalatot mutatja az is, hogy sokan (közel 20%) az oktatásban látja az a területet, amit jó értelemben forradalmasíthat a mesterséges intelligencia.
 

---

A felmérés során nyert nyers adatokat ebben a bejegyzésben tettük közzé. A két bejegyzésben lévő százalékos értékek kis mértékben eltérnek. Ennek oka, hogy a nyers adatokban azok a válaszadók is benne vannak, akik saját bevallásuk szerint nem az IT szektorban dolgoznak. Ebben a cikkben viszont csak az IT szektorban dolgozók válaszait vettük figyelembe. 

								array(30) {
  ["id"]=>
  string(2) "97"
  ["name"]=>
  string(75) "Mesterséges intelligencia jövője – mit gondolnak róla a programozók?"
  ["description"]=>
  string(12841) "<p>2023 j&uacute;lius&aacute;ban v&eacute;gezt&uuml;k ezt a felm&eacute;r&eacute;st informatikusok k&ouml;r&eacute;ben. A k&eacute;rdő&iacute;vet t&ouml;bb mint 200-an kit&ouml;lt&ouml;tt&eacute;k, akik k&ouml;z&uuml;l - saj&aacute;t bevall&aacute;suk szerint - 69% informatikai ter&uuml;leten dolgozik. Mivel első sorban az IT szakemberek v&eacute;lem&eacute;ny&eacute;re voltunk kiv&aacute;ncsiak, ebben az elemz&eacute;sben csak az ő v&aacute;laszaikat elemezz&uuml;k (az &ouml;sszes r&eacute;sztvevő v&aacute;laszait <a href="https://itpeople.hu/allasportal/blog/felmeres-hazai-informatikusok-velemenye-az-ai-rol">itt tal&aacute;lod</a>)</p>

<p>A felm&eacute;r&eacute;sben r&eacute;sztvevő informatikusok k&ouml;zel h&aacute;romnegye&nbsp;a szoftverfejleszt&eacute;s &eacute;s IT &uuml;zemeltet&eacute;s ter&uuml;let&eacute;n dolgozik ,a t&ouml;bbiek pedig egy&eacute;b informatikai poz&iacute;ci&oacute;kban tev&eacute;kenykednek. R&eacute;szben az&eacute;rt voltunk k&iacute;v&aacute;ncsiak &eacute;ppen az informatikusok v&eacute;lem&eacute;ny&uuml;kre, mivel felt&eacute;telezt&uuml;k, hogy ők haszn&aacute;lj&aacute;k &eacute;s ismerik legjobban a ChatGPT-t &eacute;s egy&eacute;b, AI-t haszn&aacute;l&oacute; alkalmaz&aacute;sokat.</p>

<p>&nbsp;</p>

<h3>Tarol a ChatGPT</h3>

<p><br />
Ez a tipp&uuml;nk be is v&aacute;lt: a v&aacute;laszad&oacute;k t&ouml;bb, mint 80%-a kipr&oacute;b&aacute;lta m&aacute;r a <strong>ChatGPT-t</strong>, &eacute;s <strong>a kipr&oacute;b&aacute;l&oacute;k t&ouml;bb mint fele rendszeresen haszn&aacute;lja</strong>, ak&aacute;r a munk&aacute;j&aacute;hoz is. &nbsp;A t&ouml;bbi, frissen deb&uuml;t&aacute;lt AI azonban messze nem ilyen n&eacute;pszerű a hazai informatikusok k&ouml;r&eacute;ben: a mesters&eacute;ges intelligenci&aacute;val megt&aacute;mogatott <strong>Bing</strong> keresőt a v&aacute;laszad&oacute;k 10%-a haszn&aacute;lja, a ChatGPT-hez hasonl&oacute;an az OpenAI &aacute;ltal l&eacute;trehozott <strong>Dall-e</strong> k&eacute;palkot&oacute; alkalmaz&aacute;st 6,5%, a szint&eacute;n k&eacute;palkot&oacute; <strong>Midjourney</strong>-t pedig 3% pr&oacute;b&aacute;lgatja. A kifejezetten programoz&oacute;knak l&eacute;trehozott <strong>Copilot</strong>-ot a v&aacute;laszad&oacute;k csak 3,5%-a haszn&aacute;lta m&eacute;g.<br />
Futottak m&eacute;g kateg&oacute;ria: Bard, Leonardo, Stable diffusion, Firefly, DeepL.</p>

<p>Enn&eacute;l a k&eacute;rd&eacute;sn&eacute;l t&ouml;bb informatikus is felh&iacute;vta a figyelm&uuml;nket arra, hogy sz&aacute;mos, nem kifejezetten mesters&eacute;ges intelligencia programk&eacute;nt ismert platform haszn&aacute;l mesters&eacute;ges intelligenci&aacute;t a tartalmak c&eacute;lzott megjelen&iacute;t&eacute;s&eacute;hez, t&ouml;bbek k&ouml;z&ouml;tt a Quora, a Google, a Spotify &eacute;s a Facebook is &ndash; ezt azonban a felhaszn&aacute;l&oacute;k nem felt&eacute;tlen&uuml;l veszik &eacute;szre.</p>

<p>&nbsp;</p>

<h3>Ki&eacute;, mi&eacute;?</h3>

<p><br />
A ChatGPT sz&ouml;vegei, de k&uuml;l&ouml;n&ouml;sen a k&eacute;palkot&oacute; AI-k (MidJourney, Dall-e) &eacute;s a zenek&eacute;sz&iacute;tő AI-k eset&eacute;ben egyre gyakrabban mer&uuml;l fel a szerzői jog k&eacute;rd&eacute;se. Kinek a szellemi term&eacute;ke az, amit az AI l&eacute;trehoz? Mivel az AI k&oacute;dol is, programot tud l&eacute;trehozni, a k&eacute;rd&eacute;s a programoz&oacute;kat sem hagyja hidegen.</p>

<p>A felm&eacute;r&eacute;sben r&eacute;sztvevők k&ouml;z&uuml;l 10-ből 7 v&aacute;laszad&oacute; szerint az AI-t &eacute;s az AI k&eacute;sz&iacute;tőj&eacute;t nem illeti meg semmif&eacute;le szerzői jog, sőt, ennek a csoportnak a nagyobbik fele (41,5%) szerint az is k&eacute;rd&eacute;ses, hogy egy&aacute;ltal&aacute;n milyen jogon haszn&aacute;lj&aacute;k fel a szerzői v&eacute;detts&eacute;g alatt &aacute;ll&oacute; szellemi term&eacute;keket az &ouml;ntanul&oacute; algoritmus fejleszt&eacute;s&eacute;re. <em>Nem sz&iacute;vesen lenn&eacute;k AI fejlesztő a magyar informatikusok b&iacute;r&oacute;s&aacute;ga előtt!</em></p>

<p>A v&aacute;laszad&oacute;k k&ouml;zel egy&ouml;t&ouml;de szerint viszont nincs ezzel probl&eacute;ma, sőt, az AI &aacute;ltal l&eacute;trehozott tartalom is &bdquo;k&ouml;zkincs&rdquo;, enn&eacute;l fogva arra szerzői joga nem lehet senkinek. Teh&aacute;t Magyarorsz&aacute;gon is nagyon elt&eacute;rő elk&eacute;pzel&eacute;sek vannak ezzel kapcsolatban, a nemzetk&ouml;zi helyzetet <a href="https://itpeople.hu/allasportal/blog/mesterseges-intelligencia-es-a-szerzi-jogok">ebben a cikkben</a> m&aacute;r elemezt&uuml;k.</p>

<p>&nbsp;</p>

<h3>&Uacute;js&aacute;g&iacute;r&oacute;k vesz&eacute;lyben, a programoz&oacute;k viszont nem agg&oacute;dnak</h3>

<p><br />
Tal&aacute;n mivel ők maguk m&aacute;r ismerik a ChatGPT k&eacute;pess&eacute;geit a programoz&aacute;s ter&eacute;n, a felm&eacute;r&eacute;sben r&eacute;szt vevő informatikusok nagy t&ouml;bbs&eacute;ge, <strong>pontosan k&eacute;tharmada nem hisz benne, hogy az AI elvenn&eacute; vagy degrad&aacute;ln&aacute; a munk&aacute;j&aacute;t. </strong><br />
A t&ouml;bbi informatikus amiatt agg&oacute;dik, hogy a programoz&oacute;i munka nagy r&eacute;sz&eacute;t a mesters&eacute;ges intelligencia fogja elv&eacute;gezni, &eacute;s a programoz&oacute;kra csup&aacute;n a hib&aacute;k kijav&iacute;t&aacute;s&aacute;ra, a programok kiszolg&aacute;l&aacute;s&aacute;ra lesz sz&uuml;ks&eacute;g. Szinte senki nem gondolja, hogy az AI előret&ouml;r&eacute;se miatt nem lesz sz&uuml;ks&eacute;g programoz&oacute;kra!</p>

<p>Ezzel szemben az informatikusok szerint az &uacute;js&aacute;g&iacute;r&oacute;k, blog &iacute;rok munk&aacute;j&aacute;t nagyon is vesz&eacute;lyeztetik a mesters&eacute;ges intelligencia k&eacute;pess&eacute;gei (38% szerint), de a marketingeseknek &eacute;s sales-eseknek (26% szerint) &nbsp;is fel kell k&ouml;tni&uuml;k a gaty&aacute;jukat, ha meg akarj&aacute;k tartani munkahely&uuml;ket. A szellemi szakm&aacute;k k&ouml;z&uuml;l az &eacute;p&iacute;t&eacute;szm&eacute;rn&ouml;k&ouml;k viszont biztons&aacute;gban &eacute;rezhetik magukat, &uacute;gy tűnik senki nem akarja ezt a szakm&aacute;t &aacute;tengedni az AI-nak.<br />
(Megjegyz&eacute;s: a felm&eacute;r&eacute;sben enn&eacute;l a k&eacute;rd&eacute;sn&eacute;l csup&aacute;n h&eacute;t szakma k&ouml;z&uuml;l lehetett v&aacute;lasztani)</p>

<p>&nbsp;</p>

<h3>Vesz&eacute;lyes-e az AI, &eacute;s ha igen, ki fogja meg&aacute;ll&iacute;tani?</h3>

<p><br />
A mesters&eacute;ges intelligencia terjed&eacute;se, &eacute;s ennek előre nem l&aacute;that&oacute; k&ouml;vetkezm&eacute;nyei sok emberben f&eacute;lelmet keltenek, a munkahelyek elveszt&eacute;s&eacute;n fel&uuml;l is. Mi t&ouml;rt&eacute;nik, ha rossz kezekbe ker&uuml;l? Mi t&ouml;rt&eacute;nik, ha &ouml;ntudtatra &eacute;bred az OpenAI egy k&eacute;sőbbi v&aacute;ltozata? &nbsp;Kiv&aacute;ncsiak voltunk, mit gondol erről a szakma.</p>

<p>Nos, a felm&eacute;r&eacute;s szerint <strong>a magyar informatikusok is ugyan&uacute;gy agg&oacute;dnak ezek miatt, mint b&aacute;rki m&aacute;s. Az emberek aggodalma nem megalapozatlan.</strong></p>

<p>A szakemberek mind&ouml;ssze 20%-a jel&ouml;lte meg azt a v&aacute;laszt, hogy nem &eacute;rdekli a t&eacute;ma, vagy egy&aacute;ltal&aacute;n nem tartja re&aacute;lisnak ezeket a vesz&eacute;lyeket. 64% viszont vesz&eacute;lyt l&aacute;t az AI terjed&eacute;s&eacute;ben, &eacute;s k&uuml;l&ouml;n&ouml;sen agg&oacute;dnak amiatt, hogy az rossz kezekben, rosszra haszn&aacute;lva rendk&iacute;v&uuml;l&nbsp;vesz&eacute;lyes lehet.<br />
Az AI vesz&eacute;lyess&eacute;ge agg&oacute;d&oacute;k t&uacute;lnyom&oacute; t&ouml;bbs&eacute;ge ugyanakkor nem tartja val&oacute;sz&iacute;nűnek, hogy az AI &ouml;ntudatra &eacute;bred &eacute;s ellen&uuml;nk fordul, a v&aacute;laszad&oacute;k tov&aacute;bbi 12,5%-a pedig biztos benne, hogy ez nem fog megt&ouml;rt&eacute;nni, &eacute;s az AI is, ak&aacute;rcsak a t&ouml;bbi program, csak azt fogja megcsin&aacute;lni, amire programozz&aacute;k.</p>

<p>Enn&eacute;l a k&eacute;rd&eacute;sn&eacute;l is &eacute;rezhető volt, hogy szakemberekkel k&eacute;sz&uuml;lt a felm&eacute;r&eacute;s, mivel az interneten n&eacute;pszerű &bdquo;a sz&aacute;m&iacute;t&oacute;g&eacute;p &aacute;rammal műk&ouml;dik, ha valami balul s&uuml;l el, csak ki kell h&uacute;zni a konnektorb&oacute;l&rdquo; v&eacute;lem&eacute;nyt mind&ouml;ssze h&aacute;rom v&aacute;laszad&oacute; jel&ouml;lte meg.</p>

<p>&nbsp;</p>

<p>Kiv&aacute;ncsiak voltunk arra is, hogy a progrmoz&oacute;k szerint kinek kellene &bdquo;meg&aacute;ll&iacute;tani&rdquo;, pontosabban szab&aacute;lyozni a mesters&eacute;ges intelligenci&aacute;kat, hogy az aggodalmainkb&oacute;l ne legyen val&oacute;s&aacute;g. Az eredm&eacute;nyek alapj&aacute;n <strong>az &oacute;ri&aacute;sv&aacute;llalatok &aacute;ltal szorgalmazott elk&eacute;pzel&eacute;s, az &bdquo;&ouml;nszab&aacute;lyoz&aacute;s&rdquo; nem győzte meg a szakm&aacute;t</strong>, mind&ouml;ssze 6% gondolja, hogy az AI-t az azokat megalkot&oacute; c&eacute;geknek kellene szab&aacute;lyozniuk.</p>

<p>Enn&eacute;l is kevesebben (4%) gondolj&aacute;k, hogy az egyes nemzet&aacute;llamok hat&eacute;konyan l&eacute;phetn&eacute;nek fel a mesters&eacute;ges intelligencia szab&aacute;yoz&aacute;sa &eacute;rdek&eacute;ben. E helyett 10 informatikusb&oacute;l 7 a nemzetk&ouml;zi megold&aacute;sban hisz, amely lehet az ENSZ vagy egy&eacute;b nemzetk&ouml;zi szervezet (23%), vagy egy &uacute;jonnan, e c&eacute;lb&oacute;l l&eacute;trehozott nemzetk&ouml;zi szakmai hat&oacute;s&aacute;g (46,5%).</p>

<p>Figyelemre m&eacute;lt&oacute;, hogy a v&aacute;laszad&oacute;k egy&ouml;t&ouml;de szerint a mesters&eacute;ges intelligencia fejleszt&eacute;st nem lehets&eacute;ges, vagy ak&aacute;r nem is szabad szab&aacute;lyozni semmilyen m&oacute;don. Ennek ellen&eacute;re ez egy kisebbs&eacute;g az informatikusokon bel&uuml;l, a nagy t&ouml;bbs&eacute;g szab&aacute;lyokat &eacute;s ellenőrz&eacute;st szeretne l&aacute;tni az AI fejleszt&eacute;sben.</p>

<p>&nbsp;</p>

<h3>Amikor szeretj&uuml;k az AI-t</h3>

<p><br />
A v&aacute;laszad&oacute;k tiszt&aacute;ban vannak azzal, hogy a mesters&eacute;ges intelligencia alkalmaz&aacute;sok elterjed&eacute;se sok pozit&iacute;vumot is hozhat &eacute;let&uuml;nkbe. A legn&eacute;pszerűbb v&aacute;lasz arra, hogy az &eacute;let mely ter&uuml;let&eacute;n sz&aacute;m&iacute;thatunk pozit&iacute;v v&aacute;ltoz&aacute;sra, az &eacute;ppen az informatika (37,5% szerint) &eacute;s az eg&eacute;szs&eacute;g&uuml;gy (33% szerint). Az eg&eacute;szs&eacute;g&uuml;gyre gyakorolt (v&aacute;rhat&oacute;) pozit&iacute;v hat&aacute;s&aacute;r&oacute;l esett sz&oacute; a m&eacute;di&aacute;ban &ndash; k&eacute;pzelj&uuml;k csak el, amikor egy afrikai faluban is b&aacute;rmikor leh&iacute;vhat&oacute; lesz a vil&aacute;g legtapasztaltabb doktora, ami minden l&aacute;tott m&aacute;r &eacute;s mindent a fej&eacute;ben tart!</p>

<p>Az informatik&aacute;ra gyakorolt pozit&iacute;v v&aacute;rakoz&aacute;s oka, hogy <strong>az AI m&aacute;r most is, &eacute;s a k&ouml;zelj&ouml;vőben m&eacute;g jobban megfogja k&ouml;nny&iacute;teni a programoz&oacute;k munk&aacute;j&aacute;t.</strong> A legegyszerűbb, &eacute;s kreativit&aacute;st nem ig&eacute;nylő k&oacute;dol&aacute;s-r&eacute;szeket m&aacute;r most is ki lehet adni a ChatGPT-nek, &eacute;s akkor m&eacute;g nem is besz&eacute;lt&uuml;nk a kifejezetten programoz&oacute;k munk&aacute;j&aacute;t seg&iacute;tő CoPilot-r&oacute;l. Ezen fel&uuml;l a programoz&oacute;k egyre gyakrabban haszn&aacute;lj&aacute; tanul&aacute;sra a ChatGPT-t. Sokak szerint, ha m&aacute;r magas szinten ismersz egy programnyelvet, a ChatGPT seg&iacute;ts&eacute;g&eacute;vel k&ouml;nnyen elsaj&aacute;t&iacute;thatsz egy m&aacute;sikat. A ChatGPT-vel val&oacute; pozit&iacute;v tanul&aacute;si tapasztalatot mutatja az is, hogy sokan (k&ouml;zel 20%) az oktat&aacute;sban l&aacute;tja az a ter&uuml;letet, amit j&oacute; &eacute;rtelemben forradalmas&iacute;that a mesters&eacute;ges intelligencia.<br />
&nbsp;</p>

<p>---</p>

<p><em>A felm&eacute;r&eacute;s sor&aacute;n nyert nyers adatokat <a href="https://itpeople.hu/allasportal/blog/felmeres-hazai-informatikusok-velemenye-az-ai-rol">ebben a bejegyz&eacute;sben</a> tett&uuml;k k&ouml;zz&eacute;. A k&eacute;t bejegyz&eacute;sben l&eacute;vő sz&aacute;zal&eacute;kos &eacute;rt&eacute;kek kis m&eacute;rt&eacute;kben elt&eacute;rnek. Ennek oka, hogy a nyers adatokban azok a v&aacute;laszad&oacute;k is benne vannak, akik saj&aacute;t bevall&aacute;suk szerint nem az IT szektorban dolgoznak. Ebben a cikkben viszont csak az IT szektorban dolgoz&oacute;k v&aacute;laszait vett&uuml;k figyelembe.</em>&nbsp;</p>
"
  ["category_id"]=>
  string(1) "1"
  ["treatment_id"]=>
  NULL
  ["sort_name"]=>
  string(75) "Mesterséges intelligencia jövője – mit gondolnak róla a programozók?"
  ["info1"]=>
  NULL
  ["info2"]=>
  string(0) ""
  ["more_products_text"]=>
  string(753) "<p>2023 j&uacute;lius&aacute;ban v&eacute;gezt&uuml;k ezt a felm&eacute;r&eacute;st informatikusok k&ouml;r&eacute;ben. A k&eacute;rdő&iacute;vet t&ouml;bb mint 200-an kit&ouml;lt&ouml;tt&eacute;k, k&ouml;zel h&aacute;romnegyed r&eacute;sz&uuml;k a szoftverfejleszt&eacute;s &eacute;s IT &uuml;zemeltet&eacute;s ter&uuml;let&eacute;n dolgozik ,a t&ouml;bbiek pedig egy&eacute;b informatikai poz&iacute;ci&oacute;kban tev&eacute;kenykednek. R&eacute;szben az&eacute;rt voltunk k&iacute;v&aacute;ncsiak &eacute;ppen az informatikusok v&eacute;lem&eacute;ny&uuml;kre, mivel felt&eacute;telezt&uuml;k, hogy ők haszn&aacute;lj&aacute;k &eacute;s ismerik legjobban a ChatGPT-t &eacute;s egy&eacute;b, AI-t haszn&aacute;l&oacute; alkalmaz&aacute;sokat.</p>
"
  ["info3"]=>
  string(1) "1"
  ["info4"]=>
  string(0) ""
  ["url"]=>
  string(64) "mesterseges-intelligencia-jovje-mit-gondolnak-rola-a-programozok"
  ["info5"]=>
  string(0) ""
  ["default_image_id"]=>
  NULL
  ["info6"]=>
  NULL
  ["info7"]=>
  NULL
  ["meta_description"]=>
  string(0) ""
  ["meta_keywords"]=>
  string(0) ""
  ["net_price"]=>
  NULL
  ["vat"]=>
  NULL
  ["unit"]=>
  NULL
  ["badges"]=>
  array(0) {
  }
  ["images"]=>
  array(1) {
    [0]=>
    array(3) {
      ["id"]=>
      string(3) "151"
      ["product_id"]=>
      string(2) "97"
      ["src"]=>
      string(29) "1690218637_chatbot-robot.jpeg"
    }
  }
  ["filters"]=>
  array(0) {
  }
  ["recommend"]=>
  array(0) {
  }
  ["recommendCategory"]=>
  array(0) {
  }
  ["category"]=>
  string(8) "ITPeople"
  ["fullCategoryName"]=>
  string(8) "ITPeople"
  ["categoryList"]=>
  array(0) {
  }
  ["grossPrice"]=>
  float(0)
}