A JavaScriptet eredetileg azért hozták létre, hogy "életre keltse a weboldalakat". Hosszú utat járt be az évek során, és ma már mindenütt jelen van a szoftverfejlesztésben. Weboldalakon, mobilalkalmazásokon, és szervereken is Javascript fut.
A JavaScriptet az Internet szerint nem olyan nehéz megtanulni. Azt írják, az egyik legkönnyebben tanulható programozási nyelv. A szintaxis viszonylag egyszerű, és rengeteg forrás segíthet az elindulásban. Azonban, mint minden nyelvnek, ennek is van tanulási görbéje, tehát a közepes és magas szintű elsajátítása már sok időt és erőfeszítést igényel.
Hat ok, amiért a JavaScriptet nem is olyan nehéz megtanulni
Néhány gyakori tévhit miatt a JavaScript nehezebbnek tűnhet, mint amilyen valójában.
1. A JavaScript nem programozóknak készült és kezdőbarát
A JavaScript egy olyan programozási nyelv, amelyet úgy terveztek, hogy a nem programozók számára is könnyen megtanulható legyen. Gyakran nevezik "szkriptnyelvnek", mert segítségével feladatokat automatizáló szkripteket hozhat létre.
Annak ellenére, hogy a JavaScriptet bonyolult nyelvként tartják számon, nem olyan nagy kihívás, mint amilyennek az emberek beállítják. A nyelv ugyanis tele van könnyen érthető funkciókkal. Egy kis türelemmel és gyakorlással bárki megtanulhatja a JavaScript hatékony használatát.
2. Ez egy megbocsátó nyelv
A JavaScript azért is könnyen tanulható, mert nagyon elnéző nyelv. Néhány más programozási nyelvvel ellentétben a JavaScript nem jelez hibát, ha eltévesztesz valamit. Ez azt jelenti, hogy anélkül kísérletezhetsz a kóddal, hogy aggódnod kéne a hibák miatt.
A JavaScript segítségével sokféleképpen lehet kódot írni, amely ugyanazt az eredményt fogja elérni.
3. Támogató közösség és kezdőbarát erőforrások
A JavaScriptnek hatalmas, támogató közössége van, amely mindig szívesen segít az újonnan érkezőknek a nyelv megtanulásában.
Számos online fórumot találhatsz, például a Stack Overflow-t, ahol az emberek kérdéseket tehetnek fel, és segítséget kaphatnak tapasztaltabb fejlesztőktől. Emellett számos online forrás, például oktatóanyagok és cikkek segíthetnek a JavaScript elsajátításában.
4. A JavaScriptet nem kell telepítened vagy konfigurálnod
A JavaScript egyik nagyszerű tulajdonsága, hogy nem kell semmit telepíteni vagy beállítani ahhoz, hogy használni kezdhesd. Mindössze egy szövegszerkesztőre és egy webböngészőre van szükséged. Ennyi az egész!
Ha ez a két dolog megvan, megnyithatod a szövegszerkesztődet, és elkezdhetsz kódot írni. Ha készen állsz arra, hogy megnézd, működik-e a kódod, mentsd el a fájlt, és nyisd meg a böngésződben. Ha minden jól ment, akkor a böngészőablakban látnod kell a kód eredményét.
5. Nincs szükség fordítóra (compiler)
A JavaScript egyik nagyszerű tulajdonsága, hogy nincs szükséged fordítóprogramra ahhoz, hogy eredményeket láss. Megnyithatod a böngésző JavaScript-konzolját, és elkezdheted beírni a kódot, hogy lásd, mi történik. Ennek a funkciónak a használata nagyszerű módja a tanulásnak, mivel azonnal láthatod a beírt kód végeredményét.
6. A JavaScript nem korlátozódik a szolgáltatási felületre (front-end)
Az egyik gyakori tévhit, hogy a JavaScript csak a szolgáltatási felület fejlesztésére való, ami nem igaz. Bár a JavaScriptet leggyakrabban erre használják, a háttér műveletek (back-end) fejlesztéséhez is használhatók az olyan keretrendszerekkel, mint az Express.js. Emellett a JavaScriptet használhatod játékfejlesztésre, mobilalkalmazások fejlesztésére és még sok másra is.
Cikk folytatása:
TOVÁBB