A jó weboldal és a közösségi média jelenlét egyre fontosabb tényező az üzleti sikerhez, ezért a webfejlesztés gyorsan válik az egyik legvonzóbb munkaterületté. A komoly vállalkozások mindegyike rendelkezik valamilyen webes jelenléttel, ami álláslehetőségeket jelent a pályakezdő junior (beosztott) webfejlesztőknek is.
Az olyan keretrendszerek, mint a WordPress vagy Wix lehetővé teszik, hogy az emberek programozási és webfejlesztési ismeretek nélkül is elkészíthessék weboldalaikat, ezek azonban nem helyettesítik hatékonyan egy tapasztalt webfejlesztő csapat munkáját.
Senki nem kezdi profi webfejlesztőként. Az első lépés megtanulni a webes programnyelveket.
Mi csinál a webfejlesztő?
A webfejlesztők felelősek a weboldalak építéséért és karbantartásáért.
1. A front-end fejlesztők, akik felelnek a weboldalak elrendezéséért, a tervezési funkciók megvalósításáért, és azért, hogy a látogató hogyan lépjen kapcsolatba az oldallal. Ők HTML-t CSS-t és JavaScript-et használnak.
2. A back-end fejlesztők, akiknek a feladata webalkalmazások létrehozása, a fogyasztói adatok gyűjtését és tárolását végző programok készítése, valamint a weboldal és a szerver közötti interakció vezérlése. Ők PHP-t, Java-t, SQL-t és Ruby-t használnak.
3. A full-stack fejlesztők, akik általában sokéves tapasztalattal rendelkeznek, fejlesztési csapatokat vezetnek, és felügyelik a kevésbé tapasztalt, beosztott (junior) fejlesztőt.
A junior webfejlesztők a vezető fejlesztőkből álló csapatban, beosztotti minőségben dolgoznak. Az egyszerűbb programkódok megírásáért, a vezető fejlesztőkkel való együttműködésért és a teljes fejlesztési folyamat akadálytalan lefutásáért felelnek.
Milyen beosztott fejlesztői állások léteznek?
A legjobb junior webfejlesztői állások közül jónéhányat az élet bármely területéről érkezett fejlesztők számára elérhetővé tesznek. A munkáltatókat egyre kevésbé érdekli, hogy Ön hogyan szerzi meg a készségeit. Inkább arra összpontosítanak, hogy melyek azok a képességek és készségek amelyekkel rendelkezik. A webfejlesztőknek ma már nem feltétlenül kell informatikai diplomával rendelkezniük ahhoz, hogy betörhessenek erre a versenyképes területre.
A beosztott weboldalfejlesztőket sokféle feladat várja. Ezek főleg az alábbiakat jelentik:
1. Honlaptervezés, beleértve az egyedi sablonok tervezését különböző keretrendszerekre (pl. Joomla, Drupal vagy Typo3). Ez a fajta munka front-end programnyelveket igényel, ami tökéletesen beleillik a junior webfejlesztői állások kategóriájába.
2. Weboldal-építés, ami egy honlap és annak egyes oldalainak elkészítése mások által meghatározott tervezési szempontok szerint. Ez a feladat nagyon jó CSS-ismeretet igényel a különböző tervezési elemek finomhangolása érdekében.
3. JavaScript írása, amely az interaktív és igazodó webes elemek készítésének fontos eszköze. Ez a fajta szerepkör nagyon jó JavaScript-tudást igényel.
4. Back-end szerver oldali webes alkalmazások készítése, amelynek során Ön írja a programkódot vagy segíti annak megírását. Ehhez nélkülözhetetlen a Java, PHP és/vagy Ruby programnyelv ismerete.
5. Adatelemzés SQL segítségével a marketing és egyéb üzleti döntések meghozatalához.
Ha Ön a csapat legfiatalabb tagja, arra is számíthat, hogy Önre hárulnak az unalmas feladatok, amelyeket senki más nem akar elvégezni.
Mit kell tudnia egy beosztott fejlesztőnek?
A választott programozási nyelvek használatának képessége alapvető fontosságú, de más készségeket is el kell sajátítania, ha azt szeretné, hogy kitűnjön a szürke tömegből, és megkapja a vágyott junior webfejlesztői állást.
A legfontosabb, nélkülözhetetlen készségek az alábbiak:
1. A problémamegoldás elsajátítása. A legtöbb esetben olyan problémákba fog ütközni, ahol a dolgok nem egészen úgy mennek, ahogyan várta, és ahol ügyes megoldásokat kell találnia.
2. Képesnek kell lennie csapatban dolgozni. Hacsak nem szabadúszóként dolgozik kis ügyfeleknek, valószínűleg egy csapat tagjaként kell majd dolgoznia, amikor az első junior webfejlesztői állásokat elvállalja.
3. Legyen képes innovatív megoldásokkal előállni. Képzelje el, hogy a munkáltatója most adott önnek egy feladatot, amiről fogalma sincs, hogyan kellene elvégeznie. Hogyan fog hozzá? Képesnek kell lennie arra, hogy kreatív és hatékony megoldásokat találjon nehéz feladatokra.
Emellett zökkenőmentesen kell használnia a választott programnyelveket.
Ha front-end fejlesztő szeretne lenni, meg kell tanulnia a HTML, a CSS és a JavaScript nyelvet. Back-end fejlesztőként a nyelvek választéka egy kicsit szélesebb, de a Java, a PHP és az SQL mindenképpen ajánlott.
Az alábbiakban ezeket mutatjuk be:
1. HTML
A legtöbb front-end junior webfejlesztői állás esetében a HTML nagyszerű első nyelv, amit érdemes megtanulni, különösen akkor, ha nincs sok kódolási tapasztalata. Egyszerű, könnyen követhető, és nincs benne sok bonyolult szintaxis.
A HTML az internet szinte minden egyes weboldalán jelen van. A HTML a Hypertext Markup Language rövidítése, amely lehetővé teszi a szöveg és más tartalmak olyan módon történő megjelenítését, hogy azt a számítógépek és a webböngészők megértsék.
2. CSS
Ahhoz, hogy sikeresen el tudjon helyezkedni junior webfejlesztői állásokban, a CSS-t is tudnia kell használni, mert szorosan kapcsolódik a HTML-hez.
A HTML az internet tartalomkezelő nyelve, a CSS a formázásé.
A CSS teszi lehetővé, hogy a betűtípusok színétől, méretétől és stílusától kezdve a képek formájáig és a weblapon való elhelyezkedésükig mindent a vizuális követelményeknek megfelelően alakítsunk ki.
A CSS nélkülözhetetlen minden front-end fejlesztő számára, és gyakran a HTML-el együtt tanítják. Bár általában külön állományba teszik őket, a CSS-parancsok közvetlenül a HTML-kódba vagy a HTML fájl <HEAD> részébe is beilleszthetők, így gyorsan és egyszerűen módosíthatjuk velük a weboldalakat.
3. JavaScript
A JavaScript eredetileg úgynevezett szkriptnyelv volt, de mára általános, főleg webes alkalmazások programozására használt programnyelvvé vált. Ismerete és profi használata elengedhetetlen, ha Ön junior webfejlesztői állásokat szeretne megpályázni. A JavaScript munkaképes ismerete lehetővé teszi, hogy interaktív, igazodó elemeket alakítson ki vele, amelyeket aztán beépíthet a készülő weboldalba.
Az olyan dolgok, mint a nyomógombok és más interaktív elemek meglehetősen könnyen létrehozhatók a JavaScript segítségével, ami a front-end fejlesztők számára fontos nyelvvé teszi.
4. Java
A Java a back-end fejlesztés során talán a legfontosabb szerver oldali programnyelv és nem tévesztendő össze a JavaScript-tel. A nagyobb webhelyek túlnyomó többsége ezt használja, és lehetővé teszi, hogy Ön skálázható, könnyen karbantartható webes alkalmazásokat programozzon. Jó példa a Java nyelven készült webes alkalmazásokra a Google Maps.
5. PHP
A PHP az egyik legnépszerűbb programozási nyelv a világon. A webre tervezték, és ma már a 10 millió legnagyobb weboldal 80%-a használja.
A PHP-t főként back-end webes alkalmazások fejlesztésére használják. Ez azt jelenti, hogy sok lehetőség van azok számára, akik PHP-fejlesztéssel szeretnének foglalkozni, egyszerűen csak a már meglévő programok skálázásában és karbantartásában is.
6. SQL
Az SQL, azaz Structured Query Language számos változatban létezik és relációs adatbázisok kezelésére, illetve elemzésére használják.
Fontos, hogy a back-end fejlesztők legalább valamennyire értsenek a leggyakoribb SQL változatokhoz (pl. MySQL, PostgreSQL vagy MariaDB), különösen akkor, ha nagy adatbázisokkal rendelkező webhelyekkel dolgoznak.
Ez lehetővé teszi a nagyvállalatok számára, hogy összetett fogyasztói és üzleti adatokat elemezzenek.
Hogyan szerezze meg a junior webfejlesztő állást?
Eddig tisztáztuk, mi is az a junior webfejlesztő, mit várhatnak el Öntől beosztott fejlesztőként, és milyen készségekre van szüksége. De hogyan szerzi meg az első fejlesztői állást? Az alábbi javaslatok sokat segítenek a munkába állásban.
1. Építse ki hálózatát más beosztott fejlesztőkkel
Ezt megteheti valamelyik helyi csoporthoz való csatlakozással, egy online közösséghez való csatlakozással, vagy egyszerűen azzal, hogy részt vesz egy olyan weboldalon folytatott vitákban, mint pl a Reddit.
2. Alakítsa ki portfólióját
Ennek legjobb módja, ha portfólió-weboldalt hoz létre az összes sikeres projektjéről. Bizonyos értelemben a weboldala lesz a portfóliója legfontosabb eleme. Megmutatja majd, hogy képes jól megtervezett, igazodó webhelyet létrehozni - különösen, ha front-end fejlesztő szeretne lenni.
3. Ne mondjon le a szabadúszó megbízásokról
Kezdő programozóként nehéz módot találni arra, hogy gyakorolhassa a programozást és alapos tapasztalatot szerezzen. A szabadúszó megbízások elvállalása segíthet ezen a gondon. Nézzen szét a különböző szabadúszó platformokon, jelentkezzen néhány junior webfejlesztői megbízásra és vágjon bele!
4. Ne halogassa az álláshelyek megpályázását
Miután írt egy komoly önéletrajzot, és a portfóliója is tartalmaz sikeres munkákat, kezdjen el állásokra jelentkezni! Ne féljen az elutasítástól. Az ilyesmit a legtapasztaltabbak sem kerülik el. A gyakorlásnak köszönhetően később eredményesebben fog állásokra jelentkezni!
Végszó
A junior webfejlesztői állások széles körben elterjedtek az egész világon. A junior fejlesztővé váláshoz szükséges készségek elsajátítása meglehetősen egyszerű. Nagyjából mindent megtanulhat online tanfolyamokon!
Iratkozzon be egy online tanfolyamra, gyakorolja a programozást és a webhelyek építését.
Amint úgy érzi, hogy legalább néhány programnyelvben már van használható tudása, elkezdhet állásokat keresni. Kezdje szabadúszó projektekkel, amelyek segítenek portfóliót építeni. Ha már van egy megfelelő portfóliója, amely bemutatja a képességeit, kezdjen el állásokra jelentkezni.