A 2020-as év Covid járványa meghozott egy új trendet a munka világában, és ez a home office, remote munkavégzés. 2023-ban azonban arra lettünk figyelmesek, hogy mintha az otthoni munkavégzés ideje kezd leáldozóba kerülni. Sőt kutatások és egyre több nagyvállalti vezető is az irodai munkavégzés mellett foglalt állást. tavaly nyáron hozta nyilvánosságra a cambridge-i székhelyű Nemzeti Gazdasági Kutatóintézet a felmérést, amely szerint az otthoni munkavégzésnek bár megvannak az előnyei, a kizárólag így dolgozó munkavállalók produktivitása láthatóan alacsonyabb, akár 20%-kal is kisebb, mint az irodában dolgozóké. Ezt az összefüggést támogatta a Zoom alapítója és a Facebook elindítója is. Mark Zuckerberg, szerint a karrierútjuk elején álló mérnökök jobban teljesítenek, ha legalább 3 napot az irodában töltenek. Tavaly egyre több nagyvállalt kezdte felülvizsgálni a távmunkával kapcsolatos irányelveiket. A folyamattal kapcsolatos vállalati trendek világosak. De vajon milyen érvek szólnak az irodai munkavégzés mellett munkavállalói szemszögből?
5+1 érv, amiért valaki szívesen visszatérne a remote-ból az irodai munkába
- Személyes kapcsolatok és közösségi élmény: Az irodai munka lehetőséget biztosít a kollégákkal való személyes találkozásokra, ami erősíti a csapatkohéziót és javítja az együttműködést. Az irodai környezetben könnyebb megtapasztalni és részévé válni a vállalati kultúrának, értékeknek és hagyományoknak, ami növelheti az elkötelezettséget és a munkahelyi elégedettséget, egyúttal csökkenti az elszigetelődést is.
- Különválasztott munka és magánélet: Az irodai munkavégzés segít a munka és a magánélet elkülönítésében, így könnyebb lehet elkerülni a kiégést. Az iroda és az otthon különválasztása segíthet abban, hogy az egyén jobban tudjon koncentrálni a munkára munkaidőben, és könnyebben kikapcsolódhasson otthon.
- Strukturáltabb munkanap: Az irodai környezet egy strukturáltabb napi rutint biztosíthat, ami mindenképp kedvezően hat a munkavégzés hatékonyságára és a feladatok ütemezésére is.
- Jobb eszközök és infrastruktúra: Az irodák gyakran jobban felszereltek technikai eszközökkel és erőforrásokkal, mint az otthoni munkakörnyezet.
- Szakmai fejlődési lehetőségek: Az irodai környezet több lehetőséget kínálhat a szakmai fejlődésre és a karrierépítésre, például mentorálás, képzések és tréningek formájában. Ezen felül itt arra is mód nyílik, hogy az emberek informálisan is tanuljanak egymástól, például hallgatva a beszélgetéseket vagy részt véve spontán megbeszéléseken.
+1. Azonnali válaszok és gyorsabb döntéshozatal: A közvetlen kommunikáció az irodában gyorsabb válaszokat és döntéshozatali folyamatokat tesz lehetővé, csökkentve a félreértések és késések kockázatát.